Kalwaria Zebrzydowska może się pochwalić bliskością Wadowic oraz malowniczą scenerią. Położenie na skraju Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego, ciekawa przeszłość oraz cenne zabytki architektury sakralnej – wszystko to sprawia, że wycieczki po tej miejscowości mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Z kart historii – Kalwaria Zebrzydowska i jej dzieje
Dzieje Kalwarii Zebrzydowskiej zaczynają się w 1602 roku, kiedy to z woli wojewody krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego, powstał w tym miejscu klasztor Bernardynów. Obok niego powstał zespół odpustowy, czyli kalwaria, oraz osada, którą początkowo nazywano Zebrzydowem. W1617 roku osadzie tej nadano prawa miejskie. W XIX wieku w dokumentach miasteczko to zaczyna się określać mianem Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziś jest to ważny cel dla wielu pątników oraz dla tych, których interesują zabytki sztuki sakralnej i spacery w pięknej scenerii. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w tym miejscu?
Kalwaria Zebrzydowska i jej atrakcje
Malowniczy rynek, pozostałości drewnianej zabudowy oraz piękna sceneria – oto walory tego miasteczka. Większość turystów i pielgrzymów zagląda tu jednak ze względu na tak ważny zabytek architektury sakralnej, jakim jest tutejszy zespół klasztorny Bernardynów. Powstał on w początkach XVII wieku i jest jednym z ciekawszych przykładów manieryzmu niderlandzkiego, jakimi może się pochwalić Małopolska. W kościelnym wnętrzu dominuje styl późnorenesansowy i barokowy, nie brak tu jednak i młodszych dziel sztuki. Pięknie prezentują się tu polichromie wykonane przez Włodzimierza Tetmajera oraz rzeźbione stalle, będące ciekawym przykładem sztuki późnego renesansu. W kościelnym wnętrzu na szczególne wyróżnienie zasługuje XVII-wieczna Kaplica Matki Boskiej Cudownej, w której umieszczono otoczony silnym kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ważnym obiektem kultu jest tu również srebrny posąg Matki Boskiej Anielskiej, który został umieszczony w barokowym ołtarzu głównym. Idealnym miejscem na długie i krótsze spacery jest tu założenie kalwaryjskie, wzorowane na kalwarii znajdującej się w Jerozolimie. Spacer w otoczeniu barokowych kaplic oraz innych obiektów sakralnych jest jednocześnie okazją do nacieszenia się pięknymi widokami, nic więc dziwnego, że chętnych na spędzenie czasu w tej części Małopolski nie brakuje.
Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?
Kalwaria Zebrzydowska to świetnie rozwinięta baza noclegowa, zatem każdy z nas może bez problemów zaplanować dłuższy pobyt w tym mieście. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł poświęcić więcej czasu na poznawanie okolicznych atrakcji. Jakie miejsca warto odwiedzić? Ciekawym punktem w rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej jest Barwałd Dolny, mogący się pochwalić drewnianym kościółkiem. Renesansowy zamek w Zebrzydowicach, drewniana zabudowa pobliskiej Lanckorony- oto kolejne atrakcje, dzięki którym rejon Kalwarii zachwyca turystów i zachęca ich do częstszego pobytu w tej części kraju.
Skarby Małopolski: co warto zobaczyć na Szlaku Architektury Drewnianej?
Kalwaria Zebrzydowska jest wprawdzie miejscem kojarzonym z pielgrzymkami, jednak i miłośnicy historii znajdą tu dla siebie wiele ciekawych atrakcji. To miejsce wyjątkowe, które z pewnością zasłużyło na nasze zainteresowanie oraz na lepsze poznanie.