Małopolska to wyjątkowa kraina, która może każdego z nas oczarować swym pięknem. Z ciekawymi zbytkami oraz z perełkami dawnej architektury można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Na jakie obiekty warto zwrócić uwagę? na te, które znalazły się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Binarowa, czyli spotkania z UNESCO
W czasie wycieczki po Małopolsce nie raz można spotkać się z obiektami, które – ze względu na swą wyjątkowość – zostały wpisane na listę UNESCO. Są wśród nich również perełki drewnianej architektury, takie, jak kościół w Binarowej. To jeden z najstarszych kościółków zbudowanych z drewna, z jakimi można się spotkać na ziemiach polskich. Wzniesiony około 1500 roku, do dziś zachwyca piękną polichromią oraz malowidłami, na których dostrzec można dawne panorami Biecza.
Powroźnik, czyli skarby grekokatolickiej cerkwi
Niewielki Powroźnik, leżący między Muszyną a Krynicą, jest kolejną miejscowością, wobec której żaden miłośnik drewnianej architektury nie może pozostać obojętny. Znajdująca się tu cerkiew św. Jakuba to jedna z najstarszych cerkwi w Polsce, a jednocześnie kolejny zabytek, który znalazł się na liście UNESCO. W tej łemkowskiej cerkwi można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki, m. in. ikonostas z XVIII wieku oraz nieco starsze ikony, przedstawiające Opłakiwanie Chrystusa oraz scenę Sądu Ostatecznego.
Zalipie, czyli w krainie malowanych domów
Jedną z ciekawszych miejscowości, do których warto zajrzeć w trakcie wycieczki śladem drewnianych budowli, jest Zalipie. Nie brak tu ciekawych przykładów drewnianej architektury, choć największym zainteresowaniem cieszą się tu ciekawe malowidła, zdobiące ściany domów – nie tylko tych z drewna. Kolorowe kwiaty sprawiają, że Zalipie uchodzi za jedną z najpiękniejszych wsi w Polsce, a spacer po jej terenie będzie dla nas szansą na zobaczenie wspaniałych malowideł oraz wielu skarbów drewnianego budownictwa.
Nowy Sącz – z wizytą w Sądeckim Parku Etnograficznym
Na nudę z pewnością nie będą mogli narzekać ci miłośnicy drewnianego budownictwa, którzy trafią do skansenu w Nowym Sączu. Można tu ujrzeć wiele ciekawych zabytków, pozwalających poznać kulturę Łemków oraz Lachów Sądeckich. Piękne otoczenie oraz tak ciekawy sektor, jakim jest tętniące życiem Miasteczko Galicyjskie, skutecznie przyciągają tu turystów i zachęcają ich do poszerzania swej wiedzy na temat tradycji tej części kraju.
Małopolskie skarby: Kalwaria Zebrzydowska
Wycieczki po Małopolsce mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Jeśli w trakcie takiej wyprawy odwiedzimy zabytki znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej, z pewnością żałować nie będziemy. Na tej trasie pięknych budowli nie brakuje, a podróż ich śladem stanie się wspaniałą przygodą – nie tylko dla tych, których fascynuje drewniane budownictwo, ale dla wszystkich osób lubiących spędzać wolny czas w pięknym otoczeniu.