Marszałek Małopolski, Łukasz Smółka, po stu dniach pełnienia swojego urzędu, podsumowuje swoje osiągnięcia. Wśród nich wymienia zakup 25 nowoczesnych pociągów, finansowanie zakupu robota da Vinci dla szpitala Rydygiera oraz dodatkowe wsparcie dla sektora ochrony zdrowia. Smółka podkreśla, że nie doświadczył nacisków ze strony władz centralnych.
Sejmik Województwa Małopolskiego wybrał Łukasza Smółkę z PiS na stanowisko marszałka 4 lipca. Przed nim na ten urząd ubiegał się poseł Łukasz Kmita (PiS), jednak nie zdobył wystarczającego poparcia mimo większości PiS w Sejmiku.
Marszałek przyznaje, że miał do czynienia z trudnymi sprawami, ale razem z nowym zarządem województwa udało mu się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania, które są teraz systematycznie wprowadzane w życie. Zauważa, że mimo dominacji PiS, wszystkie głosy w sejmiku są cenne i brane pod uwagę. Na pytanie o atmosferę w sejmiku po głośnych wyborach na marszałka, odpowiada, że nie musiał załagodzić żadnych konfliktów ani gasić pożarów.
Smółka zapewnia, że nie doświadcza ingerencji ze strony centralnych władz partii. Podkreśla, że jego współpraca z Łukaszem Kmitą, przewodniczącym zarządu wojewódzkiego PiS, przebiega bez zarzutu. Przypomina także, że wybory są już za nim, a przed nim pięć lat ciężkiej pracy nad realizacją zakładanego programu.
Na pytanie o zmiany kadrowe w urzędzie, marszałek odpowiada, że są one naturalne i miały miejsce na różnych stanowiskach. Wojciech Pałka, były starosta krakowski, został sekretarzem województwa małopolskiego. Arkadiusz Wrzoszczyk, były wicestarosta krakowski, objął stanowisko dyrektora kancelarii zarządu. Szymon Huptyś został dyrektorem biura prasowego.
Marszałek podkreśla, że udało mu się zbudować zespół. Ceni determinację pracowników urzędu marszałkowskiego w realizacji zadań, które są wspólne dla całego zespołu. Informuje również, że urzędnicy rozpoczęli już prace nad przygotowaniem budżetu województwa na rok 2025.
Smółka uznaje za najważniejsze osiągnięcie swoich pierwszych 100 dni sprawowania urzędu marszałka podpisanie umowy ramowej na zakup 25 nowoczesnych pociągów elektrycznych. Wartość umowy wynosi 1,3 mld zł. Województwo Małopolskie na podstawie tej umowy zawarło pierwszą umowę wykonawczą na dostawę sześciu pojazdów. Odbiór tych pojazdów zaplanowany jest na 2027 rok.